Euroliga

Gomoku Euroliga (GEL) = evropská liga týmů v piškvorkách (www.euroleague.cz)

Historie

Již od roku 2003 se veškeré piškvorkové dění (alespoň v Evropě) odehrává na serveru www.playok.com. V září 2004 zde byl také odehrán 1. mezinárodní zápas Česko x Polsko (mj. Česko vyhrálo). Tento match měl obrovskou sledovanost, zaujal velkou řadu hráčů. Na základě tohoto zájmu a jistě "znuděnosti" hráčů z individuálních zápasů jsme vycítili příležitost nabídnout zcela něco nového. Něco na způsob soutěže týmů, třeba v basketbalu. Vlastní myšlenka vznikla behěm MSN diskuze mezi Akoszem Kiszelym (maďarský hráč hexlearner) a Alešem Rybkou. Slovo dalo slovo, Akos jako zdatný programátor vytvořil základní web, který umožňoval tvorbu týmů, já (A. Rybka) jsem začal pracovat na herním systému a pravidlech.

První ročník se odehrál v sezoně 2005/2006, zúčastnilo se ho 29 tymů. Během druhé seozny se přestal Akos zajímat o další vývoj Euroligy, proto jsem oslovil piškvorkáře z Hradce Králové Pavla Režného, mj. také vynikajícího programátora (pije Curacao), který během následujících let vytvořil funkční a pravidlům odpovídající stránku s databází. Grafický vzhled vytvořil Jan Fišera, na konečném vzhledu se podílel Břetislav Krček.

Jak se to hraje?

Euroliga je soutěž týmů. Kdokoli si může založit vlastní tým a pokud splní podmínky dané pravidly, může být se svým týmem přijatý. Jednotlivé týmy spolu hrají dle švýcarského systému. Jedno kolo trvá 3 týdny, během té doby mají kapitáni prostor domluvit se na termínu zápasu (dle 3denního pravidla). Pokud se nedomluví, hraje se v termínu daný systémem. Vlastní hry se odehrávají na serveru www.playok.com, hrají vždy 4 proti 4, 2 hry, každý s každým. K dispozici je tedy celkem 32 bodů a dle stávajícího systému je k výhře nutné získat minimálně 16,5 bodu.

Pravidla

Pravidla jsou celkem složitá. Původní pravidla sepsána v září 2005 se vešla do 8 řádků. Ovšem na základě problémových a dalších nutných situacích (dříve nepředpokládaných) byla pravidla rozšířená, nyní dokument obsahuje 4 listy. Během 4 odehraných sezon se však podařilo vše stabilizovat, byl vytvořen systém trestů, upraven herní systém (Tomo Drobnič, Slovinsko). Nyní jsou řešeny již běžné provozní problémy, zásadní situace jsou v pravidlech ošetřeny, mj. k nim byla uzpůsobena i vlastní stránka www.euroleague.cz (domlouvání zápasu Match Date a zapisování výsledků Match Results).

Různé

Euroliga dává hře jiný rozměr. Rozvíjí týmového ducha, hráči analyzují své soupeře, snaží se v lize vyhrát. Liga má velkou sledovanost a výhra v lize, ač není finančně oceněna, je prestižní záležitostí.

Státy, jejichž hráči se účastní Euroligy: Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Norsko, Finsko, Švédsko, Rusko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko.