Czech Open 2004

Czech Open 2004

První Mistrovství ČR v piškvorkách a renju s významnou zahraniční účastí (autor Petr Neuman).

K turnajům na Czech Open v Pardubicích, které mají dlouhodobou tradici, se poprvé připojily i turnaje v piškvorkách. Hrály se dvě varianty – renju (což je "profesionální" verze piškvorek) a běžně známé piškvorky ale s výběrem kamenů po třetím tahu. Na piškvorkové turnaje konané v krásné Duhové aréně přijelo 19 hráčů z 5 zemí a několik diváků.

renju
Turnaje v renju se zúčastnilo pouze 8 hráčů. Odráží se na tom fakt, že renju není v Českých zemích ještě tak populární. Nižší účast ovšem nic neubrala na kvalitě turnaje. Ke čtyřem hráčům z ČR se připojil stejný počet zahraničních účastníků. Největším favoritem byl bezesporu Stefan Karlsson ze Švédska, který patří mezi nejlepší hráče světa. Pozvání samozřejmě přijala i jeho žena Irene, která však zastupovala svoje rodné Estonsko. Přijeli také dva Maďaři – A’kos a A’kos.

Hrálo se systémem každý s každým, tedy 7 kol. Limit na partii pro hráče byl 40 minut. V pátek byly na programu dvě kola. Po nich se manželé Karlssonovi drželi na prvních místech bez porážky. V sobotu turnaj pokračoval zbylými koly. V nich se projevila velká vyrovnanost hráčů. Výtečný kousek se podařil Aleši, který Stefana porazil.

piškvorky
Na piškvorky zavítalo 19 hráčů. Z maďarské výpravy se přidala maďarská hráčka a pozvání přijaly i dvě Polky, které byly v Čechách hlavně na studijních prázdninách. Ke stávající sestavě se také přidalo 8 českých hráčů a hráček. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol při rozměrech 15x15. Na partii měl každý hráč 15 minut. Pro vyrovnání šancí obou symbolů bylo použito pravidlo "swap" (první hráč navrhne libovolnou pozici prvních třech tahů a soupeř si vybere symbol, se kterým bude hrát). Opět se potvrdila kvalitní hra Stefana Karlssona, který tentokrát neztratil ani bod a suverénně vyhrál i obyčejné piškvorky. O další místa byl urputný boj a i další hráči v pořadí byli odměněni za krásné hry krásnými cenami.

Celý víkend se náramně vydařil. Takovýchto příležitostí k piškvorkovému vyřádění nemá našinec dostatek, tak se holt musí obětovat i trocha toho spánku pro noční jízdy.

__________

od kaprara: Kajman při vší skromnosti zapomněl dodat, že skončil na 3. místě v piškvorkách a že předváděl opravdu dobré hry (bohužel i na mě). Jak říkal, druhý den je pro něho vždycky lepší, asi i pro to, že potřebuje nutnou pivní hladinku, kterou jsme získali při "společenském večeru" :-) Já bych chtěl poděkovat všem, kteří se zúčastnili, byl to opravdu pěkný turnaj. Málem bych zapomněl na kachnu a na Martina (z atlasu) - místní hráči nám opravdu pomohli.