Příběh o jednom žampionátu (1/5): La ouverture lyrique

Příběh o jednom žampionátu (1/5):  La ouverture lyrique

Turnajová epopej o MS 2009 z pera Pavla Laubeho. Tvrdým nakladatelským zásahem rozdělena na 5 dílů, přeji pěkné čtení!

Když jsem byl ještě malý klouček a sbíral jsem své první piškvorkové vavříny ve školních lavicích, uvažoval jsem občas, zda-li je někde v onom velkém světě také nějaké velké piškvorkové mistrovství světa. Takové, do kterého bych se mohl hnedle přihlásit a všem to tam (jak jinak) natřít.

Mé jalové úvahy té doby pak nadlouho zasypal prach a až za mnoho let poté jsem postupně začal objevovat opravdové krásy této hry. První piškvorkový server, první turnaj, první výjezdy do zahraničí (má zemička mi začínala býti malá). Po čase, pár šampionátech a přehršli více či méně úspěšných turnajů pomalu motivace začala mizet. Nebylo s kým hrát a nebylo proč hrát, přestože piškvorky samotné mou zábavou zůstaly. A přitom mi zůstala nevyplněná ještě jedna účast, která se mi honila hlavou už od oněch dětských let, účast na mistrovství světa.

Podmínky už nemohly být lepší, naše miniaturní federace se napjala ke gestu piškvorkové velmoci a rozhodla se další renju velepodnik pořádat sama. Za pořadatelské město byly vybrány všem dobře známé Pardubice. Jako by to však naší troufalosti nestačilo, k vrcholnému šampionátu v renju jsme se rozhodli přihodit i po letech první mistrovství světa v gomoku, našich piškvorkách. Vžili jsme se tak zároveň tak trochu do role „bojovníka za emancipaci“ všemi zlými renjisty utlačované hry, která je nám, i celé střední Evropě mnohem bližší.

Zvědavost se dala krájet a pozorovatelé se třásli jako dorty z rosolu. K výsledku tohoto troufalého turnaje se obracely oči všech závistivých renjistů i naděje všech dobrosrdečných hráčů piškvorek. Podaří se zorganizovat důstojné piškvorkové mistrovství světa a dokáží konečně piškvorkáři ve svých partiích při své první skutečně ostré příležitosti, že jejich hra v ničem nezaostává za jinými?!

Nu...a zpět do reality. Zas takové nervy to zřejmě nebyly, přesto se ale opravdu v Pardubicích sešel výkvět dnešních piškvorek a chystal se na líté zápolení o titul nejvyšší, při této pro celé gomoku unikátní příležitosti. Nemohl jsem tak chybět ani já, málem piškvorkový důchodce, ovšem stále přesvědčen o svém nedoceněném talentu, který zde čekal na uplatnění :). Hodnotit, zda se gomoku turnaj nakonec povedl či nikoli a zda splnil své nejvyšší očekávání, není úplně lehké, a ani to zde zkoušet nehodlám. Z hlediska herního to však pro mě osobně byla fascinující zkušenost a dlouhé partie na dosud pro gomoku nevídaném časovém limitu mi otevřely netušené možnosti této hry. Mohu tak na konci směle prohlásit, že hry, které předvedli účastníci finále onoho prvního mistrovství světa, jsou tou nejlepší ukázkou krásy a fantasie této hry, a snad i vkladem, který se zúročí v další popularitu a i další šampionáty v budoucnu.

Pro ilustraci jsem se pak rozhodl popsat svůj krátký příběh z tohoto turnaje a doplnit ho o popis partií, které se ve finále A podařilo sehrát mně osobně.

Další díly:

Příběh o jednom žampionátu (1/5): La ouverture lyrique
Příběh o jednom žampionátu (2/5): Prélude
Příběh o jednom žampionátu (3/5): La finale numéro un
Příběh o jednom žampionátu (4/5): La finale numéro deux
Příběh o jednom žampionátu (5/5): La finale numéro trois et adieu!Diskuze k článku

 
[ reagovat ]Ked | 28.8.2009 - 2:01
Čtenářům:-)
Všem, kdo si oblíbili mé krátké vyprávění, mohu s radostí oznámit, že další díly budou publikovány postupně v příštích dnech, a to vždy úderem dvanácté hodiny noční:-) Nejen za to je pak na místě poděkovat mému milému nakladateli a editorovi Denimovi:-)
[ reagovat ]Eleanor | 27.8.2009 - 21:40
líbí, líbí..
Kedo, mas fakt vytribeny vypravecsky styl... :) libi se mi! Jen jsem to cetla znacne unavena, tak jsem musela obcas hledat pro pochopeni vety podnet a prisudek :-P tesim se na dalsi
[ reagovat ]kaprar | 27.8.2009 - 16:37
Nu...a zpět do reality. Zas takové nervy to zřejmě nebyly...
jak pro koho... :-)

jinak tesim se na pokracovani, je to pekne
[ reagovat ]bano | 27.8.2009 - 16:39
Re: Nu...a zpět do reality. Zas takové nervy to zřejmě nebyly...
jj souhlasim, vsichni se ted budou tesit jako deti na dalsi dil harryho potra :D
[ reagovat ]ban | 27.8.2009 - 16:41
Re: Nu...a zpět do reality. Zas takové nervy to zřejmě nebyly...
A nervy to teda byly ! :D nejdramatictejsi turnaj, jaky piskvorkovy svet zazil ! :)
1