Euroliga

Gomoku Euroliga (GEL) = evropská liga týmů v piškvorkách (www.euroleague.cz)

Euroliga je soutěž s největší tradicí a historií v piškvorkovém on-line světě. První ročník proběhl již v sezóně 2005/2006 a od té doby se zde každoročně potkávají nejlepší hráči z celé Evropy. Celá soutěž se nyní odehrává na českém piškvorkovém serveru www.piskvorky.net, kde se můžete na jednotlivé zápasy vesele jít podívat i vy. O termínech jednotlivých zápasů i o možnostech přihlášení se můžete dočíst na stránkách www.euroleague.cz.

Euroliga je soutěž týmů. Kdokoli si může založit vlastní tým a pokud splní podmínky dané pravidly, může být se svým týmem přijatý. Jednotlivé týmy spolu hrají dle švýcarského systému. Jedno kolo trvá 3 týdny, během té doby mají kapitáni prostor domluvit se na termínu zápasu (dle 3denního pravidla). Pokud se nedomluví, hraje se v termínu daný systémem. Vlastní hry se odehrávají na serveru www.playok.com, hrají vždy 4 proti 4, 2 hry, každý s každým. K dispozici je tedy celkem 32 bodů a dle stávajícího systému je k výhře nutné získat minimálně 16,5 bodu.

Státy, jejichž hráči se účastní Euroligy: Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Norsko, Finsko, Švédsko, Rusko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Estonsko.

Historie

Prvopočátky on-line týmového zápolení v piškvorkách sahají do roku 2004, kdy byl odehrán 1. mezinárodní zápas Česko x Polsko (mj. Česko vyhrálo). Tento match měl obrovskou sledovanost, zaujal velkou řadu hráčů. Brzy bylo patrné, že týmové zápolení má velký potenciál i v tak individuální hře, jako jsou piškvorky. Vlastní myšlenka piškvorkové Euroligy vznikla behěm diskuze mezi Akoszem Kiszelym (maďarský hráč hexlearner) a Alešem Rybkou (autickocz). Slovo dalo slovo, Akosz jako zdatný programátor vytvořil základní web, který umožňoval tvorbu týmů a Aleš Rybka začal pracovat na herním systému a pravidlech. Do tvorby stránek se postupně zapojili i další Češi - Pavel Režný, Jan Fišer či Břetislav Krček. A mohlo se hrát.


První ročník se odehrál v sezoně 2005/2006, zúčastnilo se ho 29 tymů. V dlouhé historii se do české paměti nejveseleji zapsala sezóna 2013/14, kdy nastal dosud jediný triumf českého týmu - v legendární sestavě Violent Pandas (Pavel Laube, Vladimír Nipoti, Miroslav Háša, Tomáš Němec, Adam Horváth, Štěpán Tesařík a Ondřej Nykl).